מחמאה לגיטימית או אמירה שחוצה את הגבול? הכל על התחום האפור של ההטרדות המיניות


מחמאה לגיטימית או אמירה שחוצה את הגבול? הכל על התחום האפור של ההטרדות המיניות

כשהחוק נתון לפרשנות ולחוויה אישית, איך אפשר לזהות הטרדה מינית כשהיא מתרחשת? באנו לעשות סדר


זוכרים את המושג "שמש אסוציאציות" מימי בית הספר? דמיינו לעצמכם עכשיו "שמש" כזאת, אליה אתם מתבקשים לזרוק את כל מה שעולה לכם לראש לשמע צמד המילים הטרדה מינית. מגע אסור ומטריד, הפעלת לחץ לביצוע אקט מיני, מבטים לעבר אברי המין, הערות בעלות אופי מיני, בדיחות סקסיסטיות, הערות על נטייה מינית והרשימה עוד ארוכה.


האם כל אלה נחשבים להטרדה מינית? החוק למניעת הטרדה מינית מתייחס לכל אחת מההתנהגויות הבאות כאסורות: מעשה מגונה, סחיטה לבצע מעשה בעל אופי מיני, הפצת סרטונים, תמונות או הקלטות בעלי אופי מיני של אדם ללא הסכמתו, הצעות חוזרות בעל אופי מיני כשהמוטרד הבהיר שאינו מעוניין בהן, התייחסויות חוזרות המתמקדת במיניות של אדם שהבהיר, גם כאן, שאינו מעוניין בהן ויצירת אווירה עוינת בעלת אופי מיני.


ואיך תבחינו בין תקיפה מינית להטרדה מינית? קראו כאן על ההבדלים


לכאורה הכל ברור,


אך ישנן התנהגויות מסוימות שהן לא מקובלות באופן חד משמעי, ואחרות שיכולות לקבל פרשנות אישית של כל אדם שחווה אותן . כשמדובר במקום עבודה, אפשר לומר שכל מצב בו עובד אחד גורם אי נעימות על רקע מיני לעובד אחר ייחשב להטרדה מינית. כך יכול להיווצר מצב, למשל, שבחורה שמקבלת מחמאה על הלבוש היא עלולה לחוות הטרדה מינית ובוס ש"מסתחבק" עם העובד שלו על הנטייה המינית שלו הוא מטריד מינית.


אז איפה עובר הקו האדום בתחום התחום האפור של הפרשנות האישית? ואיך בכל זאת אפשר להבחין בין התנהגות תמימה של חבר לעבודה לבין הטרדה?


הנה כמה דוגמאות:

  • מחמאה לעובדים היא לגיטימית, אבל עלולה להיות בעייתית כאשר היא מתייחסת למראה או לבוש. כן, עובדים שיש ביניהם יחסי חברות יכולים להחמיא אחד לשני על המראה, ובטח שבוס יכול להגיד לעובדת שלו שהיא מכניסה אנרגיה טובה למשרד, אבל כשהוא אומר לה "התלבשת יפה היום" או "הבושם שלך מדהים" – זאת כבר עלולה הטרדה מינית.

  • מייל שנשלח לעובד עם תוכן מיני, אפילו אם בצחוק, יכול להיחשב כהטרדה גם אם כלל לא הייתה כוונה להטריד או לגרום לאי נוחות.

  • ראיון עבודה שנערך בשעה לא מקובלת ו/או בבית קפה או בבר ובכלל במקום שהוא אינו סביבת העבודה (בטח אם כלול בו גם אלכוהול) יכול ליצור תחושה מטרידה וחוסר נעימות לעובד שרוצה להתקבל לעבודה.

  • בדיחות בעלות אופי מיני שמושמעות בחלל העבודה וגורמות אי נוחות לעובדות או עובדים מסוימים. ברגע שהתבקש הסטנדאפיסט לחדול מלספר בדיחות בסגנון ולא עשה זאת – יכול הדבר להיחשב כהטרדה מינית.


התחום האפור והעמום הזה הוא בדיוק הסיבה להעלאת המודעות למעשים שנחשבים כהטרדות מיניות במקומות עבודה. על מנת שעובדים לא ירגישו שהם תחת זכוכית מגדלת ויפחדו לדבר, להחמיא ולצחוק, וכדי שמראש יידעו להימנע ממצבים שעלולים לפגוע באדם אחר, כדאי לכל מקום עבודה, מעסיקים ומועסקים, להכיר קודם כל את החוק למניעת הטרדה מינית, ולא פחות חשוב מכך - להכיר טוב יותר את התחום האפור.