התמודדות המערכת הצבאית בהטרדות המיניותיש שיאמרו שבמפתיע ויש יאמרו שהדבר מובן מאליו אבל בצה״ל קיים היום מערך תמיכה משמעותי בנושא מניעת ההטרדות המיניות, והטיפול בהן אם לצערנו התרחשו.

הדברים לא היו כך תמיד. הצבא בדומה לחברה האזרחית לא תמיד התמודד עם בעיית ההטרדה המינית.

מטבעות הלשון מבזות כמו ׳המזרן הפלוגתי׳ או הפקידה שתלויה למפקד על הכתף היו מוכרים לכולנו עקב אין ספור מקרים. רובם סיפורים לא קלים בלשון המעטה.

נקודת מפנה ניתן לראות בעקבות פרשות שבהם הורשעו קצינים בכירים: לירן חג׳בי ואופק בוכריס. המערכות הצבאיות השכילו להוקיע קצינים אלו גם כמסר על נורמות פסלות.

מקרים האלו הן אבני דרך שסללו המתלוננות בעזרת המערכת.

מה קורה עכשיו?

ההטרדות המיניות השכיחות בצבא עוסקות באווירה מטרידה, אווירה רעילה:

בסקר אנונימי שערכה היוהל״ם בשנת 2016, שנערך גם בעקבות ההרשעות של חג׳בי ובוכריס, נתגלה כי אחת מתוך שש חיילות הצהירו שהוטרדו מינית ע״י מפקדים חיילים או אנשי מילואים.

60% מהחיילות ציינו כי הן משרתות באקלים מטריד מינית, ו 57% מהחיילות דיווחו כי הוטרדו ברמיזות מיניות פוגעניות.

אחד ההסברים לנתונים אלו קשורים לאתגר המשמעותי שהצבא נדרש אליו בנושא מניעת ההטרדה המינית והוא ריבוי האוכלוסיות השונות הבאות לעיתים מתרבויות שונות, ויחסי המרות הבולטים, העלולים להוות קרקע להטרדות מיניות.

הפער התרבותי בין רבבות הצעירים והצעירות המתגייסיים בימים אלו, שעבורם שיווין מגדרי הוא טבעי יותר, אל מול שכבת גיל ותיקה של אנשי קבע ומילואים שעדיין לא הפנימו את החוק למניעת הטרדה מינית באה לידי ביטוי בנתונים אלו.

הצבא מעביר את המסר והמסר עובר.

בצה״ל תחת היוהל״מ (בעבר נקרא יוהל״ן אך שמו התעדכן מיועצת הרמטכ״ל לענייני נשים, ליועצת הרמטכ״ל לענייני מגדר), הוקם מרכז התמודדות ותמיכה (מהו״ת) המעניק סיוע נפשי רפואי ומשפטי.

הפנייה אליו לא מחייבת הפנייה מרופא או מפקד, מצב המאפשר לנפגע או נפגעת לקבל מענה ראשוני, ללא השיקולים אם להתלונן בכלל או מתי. זו סוגיה מורכבת שמתמודדים עמה ממונות וממונים במגזר העיסקי והציבורי (חוות הדיווח).

בנוסף למה״ות–חיילת או חייל שהוטרדו יכולים לפנות לגורמים שונים לקבלת ייעוץ ועזרה: החל ממפקדים (לא בהכרח ישירים) ממונות יחדיתיות, או רופא יחידתי. המודעות הגוברת וההכשרות הרלוונטיות משפרים משמעותית גם את המענה הראשוני וגם את הטיפול הכללי בנפגע או נפגעת ומצמצם טיפול רשלני בתלונה שעלול להוות פגיעה חמורה לא פחות מההטרדה או התקיפה עצמה.

פרטי מרכז מהו״ת:

מרכז התמודדות ותמיכה (מהו"ת) הוא מרכז סיוע וטיפול שייעודו להעניק טיפול רגשי, סיוע רפואי וליווי משפטי לחיילות ולחיילים בשירות חובה בתחומי פגיעה על רקע מיני, הריון לא מתוכנן, אלימות במשפחה או בקשר הזוגי. המרכז נותן מענה מקצועי ורגיש לשני המינים תוך שמירה על דיסקרטיות מלאה ופניה אליו לא מחייבת הפנייה מרופא או מפקד.

טלפון אזרחי – 039482600

טלפון צבאי – 03332600

המרכז נמצא במחנה צריפין ופועל בין השעות 08:00-17:30

מייל צבאי: "מהות – מרכז התמודדות ותמיכה"

לסדנאות והדרכות לחצו כאן.

קישור לאתר מהו״ת:

https://www.idf.il/