החינוך מתחיל כבר בבית הספר: איך לפעול למניעת הטרדות מיניות מגיל צעירהתמודדות נכונה של מורה בבית הספר או מפקד בצבא עם הטרדה מינית יכולה למנוע אותה בעתיד


הילד שהציץ מתחת לשמלה של אחת מחברותיו לכיתה בבית הספר היסודי, הילדה שחיבקה ונישקה את הילד שיושב לידה בספסל הלימודים שלא רצה בכך או הנער שמשך בכתפיית החזייה של בת כיתתו בחטיבה – בכל אחד מהמקרים האלה יכול הצוות החינוכי להתערב, להסביר ולמנוע את ההטרדה המינית הבאה.

כן, גם ילדים מטרידים מינית, אפילו אם הם עדיין לא מודעים באופן בוגר לחלוטין. הם יכולים לכפות את עצמם, לפלוש למרחב אישי של מישהו אחר ולהטריד גם באופן מילולי. חינוך מגיל צעיר יכול להגביר את המודעות לנושא וללמד שלהתנהגות כזו אין תירוץ, ולהנחיל לילדים את החובה לכבד את האחר.

אנחנו מוצאים את עצמנו במסגרות שמלוות אותנו לאורך החיים, וברבות מהן יש דמות סמכותית שתפקידה לדאוג לנו, לכוון אותנו, לחנך ולייעץ. זה מתחיל עם המורה בבית הספר היסודי, ממשיך במחנך או במחנכת בתיכון ובהמשך אלו מתחלפים במפקדים בצבא ובמקומות עבודה – מנהלים.


אז איך אפשר לחנך להתנהגות מינית נכונה בכל המסגרות, גם באלו שאנחנו פוקדים בראשית חיינו?


כשמדובר בבתי ספר, על הצוות החינוכי ללמוד על הטרדות מיניות בהכשרתם המקצועית, כדי שיוכלו לזהות אותן ולהגיב אליהן. מה שנראה למבוגר כמו משחק או התקשרות "רגילה" בין ילדים עלול להיות כואב ומבהיל לילד שחווה זאת. חוסר תגובה מתאימה ישדר לכל מי שהיה עד למקרה כזה שמדובר במשהו תקין לכאורה. הגבולות חייבים להיות ברורים כבר מגיל צעיר כדי שהילדים הללו לא יגדלו להיות מבוגרים מטרידים או מוטרדים מינית, או עדים שקטים להטרדות כאלה.

כשהילדים גדלים והופכים למתבגרים, חשוב ששיעורי חינוך מיני יהיו חלק מתכנית הלימודים. זאת תקופה שעל צוות המורים להיות קשוב ודרוך להטרדות מיניות שעלולות להתרחש עם התעוררות ההורמונים וגילוי המיניות.

הסתיימו 12 שנות לימוד? זאת ממש לא התחנה האחרונה של החינוך להתנהגות מינית נכונה. גם למסגרות בהן אנחנו נמצאים כאנשים מבוגרים יש תפקיד מרכזי בכך. בצבא זאת היחידה לענייני מגדר שקובעת את מדיניות הטיפול בנושא הטרדות מיניות. לאחרונה, למשל, הוחלט להחתים חיילי מילואים על כך שהם מכירים את התקנון הצבאי למניעת הטרדה מינית.

עוד על הטרדות מיניות בצבא


מניעה וחינוך גם בלימודים גבוהים ובעבודה


כשמשתחררים מהצבא בשעה טובה ומסיימים את הטיול הארוך, ממשיכים ללימודים גבוהים ושם אלו הן אגודות הסטודנטים או אחראים מטעם האקדמיה שאחראים לטיפול בהטרדות מיניות בין כתלי המוסד. לאחר מכן (או במקביל) מגיעים למקומות עבודה, פוגשים אנשים וסמכויות חדשות ועלולים להיתקל גם שם בהטרדות מיניות. גם למעסיקים, אנשי רווחה ובעלי תפקידים בכירים במקומות עבודה יש אחריות לחינוך בנושא וגם בטיפול המיידי בו. מקומות עבודה שמעסיקים יותר מ-25 מחויבים לפרסם תקנון בנושא הטרדות מיניות, אבל זאת דרך התמודדות פורמלית ולעתים לא ממש מספיקה.

אז איך יכולים מקומות עבודה לחדד את מה שאסור? ולעשות הכל כדי לדאוג שכל עובד ירגיש בנוח מהבחינה הזאת? הרצאות, ימי עיון והסברה למנהלים וגם לעובדים זוטרים, סדנאות, סימולציות והדרכות – כל אלה הם כלים נוספים למניעה, הקשבה, התמודדות וכן, גם חינוך מחדש של מבוגרים שאולי פספסו שיעור או שניים בילדות.